Efferalgan 1000mg, 8 comprimate efervescente

Producator:

11,90 RON tax incl.

Disponibilitate: In stoc

Comenzile cu acest tip de produs se pot achizitiona numai cu plata cu cardul, livrarea este disponibila doar in Bucuresti si Ilfov.

Cantitate:

Comenzi telefonice: 0374.471.155
ANMDMR Raporteaza o reactie adversa

Pagina actualizata la data de 25.09.2020

Acest medicament se poate elibera fara prescriptie medicala. Se recomanda citirea cu atentie a prospectului sau a informatiilor de pe ambalaj. Daca apar manifestari neplacute adresati-va medicului sau farmacistului.

Efferalgan 1000mg x 8compr.eff - Farmacia la pret mic

Efferalgan conţine paracetamol, un derivat de para-aminofenol cu efect analgezic (ameliorează durerea), antipiretic (reduce temperatura corpului în caz de febră).

Efferalgan este indicat în tratamentul simptomatic al durerilor cum sunt dureri de cap, stări gripale, dureri de dinţi, dureri ale muşchilor sau în caz de menstruaţie dureroasă şi tratamentul simptomatic al febrei.

De asemenea, medicul dumneavoastră vă poate prescrie acest medicament şi pentru durerile artrozice.

Pentru mai multe detalii consultati sectiunea de Prospect.


Produsul Efferalgan 1000mg x 8compr.eff face parte din categoria Medicamente fara prescriptie medicala. OTC - Medicamente pentru durere. Analgezice - Analgezice - Efferalgan 1000mg x 8compr.eff

Efferalgan 1000 mg comprimate efervescente este indicat în:
- tratamentul simptomatic al stărilor febrile şi/sau durerilor uşoare până la moderate.
- tratamentul simptomatic al durerilor artrozice.
Acest medicament este indicat la adulţi şi adolescenţi cu greutatea corporală peste 50 kg (cu vârsta mai mare de 15 ani).

Prospect: Informaţii pentru utilizator

 

Efferalgan 1000 mg comprimate efervescente

Paracetamol

  

Citiţi cu atenţie şi în întregime acest prospect înainte de a începe utilizaţi acest medicament, deoarece conţine informaţii importante pentru dumneavoastră.

... Citeste mai mult

Utilizaţi întotdeauna acest medicament conform indicaţiilor din acest prospect sau indicaţiilor medicului dumneavoastră sau farmacistului.

-         Păstraţi acest prospect. S-ar putea fie necesar să-l recitiţi.

-         Întrebaţi farmacistul dacă aveţi nevoie de mai multe informaţii sau recomandări.

-         Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Acestea includ orice posibile reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. Vezi pct. 4.

-         Dacă după 5 zile nu simţiţi mai bine sau simţiţi mai rău, trebuie adresaţi unui medic.

 

Ce găsiţi în acest prospect:

  1.        Ce este Efferalgan şi pentru ce se utilizează
  2.        Ce trebuie ştiţi înainte luaţi Efferalgan
  3.        Cum utilizaţi Efferalgan
  4.        Reacţii adverse posibile
  5.        Cum se păstrează Efferalgan
  6.        Conţinutul ambalajului şi alte informaţii

 

  1.    Ce este Efferalgan şi pentru ce se utilizează

Efferalgan conţine paracetamol, un derivat de para-aminofenol cu efect analgezic (ameliorează durerea), antipiretic (reduce temperatura corpului în caz de febră).

Efferalgan este indicat în tratamentul simptomatic al durerilor cum sunt dureri de cap, stări gripale, dureri de dinţi, dureri ale muşchilor sau în caz de menstruaţie dureroasă şi tratamentul simptomatic al febrei.

De asemenea, medicul dumneavoastră poate prescrie acest medicament şi pentru durerile artrozice.

Acest  medicament  este  recomandat  adulţilor  şi  adolescenţilor  cu  greutatea  corporală  peste  50  kg  (cu vârsta mai mare de 15 ani).

Acest  medicament  nu  se  administrează  la  adulţi  sau  copii  cu  greutate  sub  50  kg  deoarece  ar  putea  fi administrat mai mult decât doza recomandată (supradozaj) şi poate cauza afectarea ficatului

Dacă după mai mult de 5 zile în cazul tratării durerilor articulare sau 3 zile în cazul febrei, nu simţiti mai bine sau simţiti mai rău, trebuie adresaţi unui medic.

 

  1.           Ce trebuie ştiţi înainte luaţi Efferalgan

Nu luaţi Efferalgan:

-       dacă   sunteţi   alergic   la   paracetamol   sau   la   oricare   dintre   celelalte   componente   ale   acestui medicament (enumerate la punctul 6);

-         dacă suferiţi de insuficienţă hepatocelulară severă sau boală hepatică activă decompensată;

-         dacă aţi fost diagnosticat cu intoleranţă la fructoză;

-         la copii şi adolescenţi cu vârsta sub 15 ani (cu greutatea corporală peste 50 kg).

 

Atenţionări şi precauţii

Înainte luaţi Efferalgan, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului:

-       dacă consumaţi frecvent băuturi alcoolice sau suferiţi de afecţiuni hepatice, inclusiv hepatită virală

(creşte riscul de afectare a ficatului);

-       dacă aţi fost diagnosticat cu sindrom Gilbert (hiperbilirubinemie familială)

-       dacă aveţi insuficienţă renală gravă (numai în cazul tratamentului de lungă durată cu doze mari, tratamentul ocazional fiind acceptabil);

-       dacă aveţi leziuni preexistente la nivelul ficatului este necesară monitorizarea funcţiilor hepatice în cazul tratamentului de lungă durată şi cu doze mari.

-       dacă aţi fost diagnosticat cu deficit de glucozo-6 fosfatdehidrogenază;

-       în caz de lipsa poftei de mâncare, poftă de mâncare exagerată sau scădere exagerată în greutate;

-       în caz de deshidratare, scăderea lichidelor din organism;

-       dacă sunteţi bărbat şi urmaţi un tratament pentru fertilitate scăzută.

-       dacă suferiţi de boală de ficat sau rinichi, sau de alcoolism;

-       dacă luaţi alte medicamente care conţin paracetamol.

 

Efferalgan  împreună cu alte medicamente

Spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi, aţi luat recent sau s-ar putea luaţi orice alte medicamente.

Pentru  a  evita  riscul  supradozajului,  verificaţi    niciun  alt  medicament  administrat  concomitent (inclund medicamentele care se elibereazăcuşi fără prescripţie medicală) nu conţină paracetamol sau clorhidrat de propacetamol.

În mod deosebit, este necesară prudenţă în cazul în care urmaţi tratament concomitent cu oricare dintre medicamentele mai jos menţionate:

-       medicamente  care  induc  enzimele  hepatice,  de  exemplu  anumite  hipnotice  şi  medicamente antiepileptice  (printre  altele  fenobarbital,  izoniazidă,  fenitoină,  carbamazepină)  şi  rifampicină (utilizată în tratamentul tuberculozei); acelaşi lucru este valabil şi pentru abuzul de alcool etilic;

-         medicamente antiinflamatoare nesteroidiene (în principal acid acetilsalicilic, salicilamidă);

-         probenecid (utilizat în tratamentul gutei);

-       warfarină sau derivaţi de cumarină (medicamente numite anticoagulante care sunt utilizate ca vi se subţieze sângele).

Dacă urmează faceţi anumite investigaţii de laborator, spuneţi medicului luaţi paracetamol.

 

Efferalgan cu alimente şi băuturi şi alcool

Se recomandă utilizarea medicamentului cu o cantitate suficientă de lichid (aproximativ 200 ml la adult dacă este posibil).

Se va evita consumul de băuturi alcoolice în cursul tratamentului.

 

Sarcina, alăptarea şi fertilitatea

Dacă sunteţi gravidă sau alăptaţi, credeţi aţi putea fi gravidă sau intenţionaţi rămâneţi gravidă, adresaţi-vă medicului sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament.

La  doze  terapeutice,  pe  termen  scurt,  medicamentul  poate  fi  administrat  în  cursul  sarcinii,  însă administrarea se va face cu recomandare şi sub supraveghere medicală.

Paracetamolul   traversează   placenta   şi   se   elimină   în   laptele   matern.   Se   recomandă   prudenţă   în administrarea paracetamolului în perioada de alăptare

 

Efferalgan conţine conţine sodiu 567 mg pe comprimat efervescent. Acest lucru trebuie avut în vedere la pacienţii ce urmează o dietă fără sodiu sau cu restricţie de sodiu.

 

Efferalgan  conţine  sorbitol.  Dacă  medicul  dumneavoastră  v-a  atenţionat    aveţi  intoleranţă  la  unele categorii de glucide, rugăm să-l întrebaţi înainte de a lua acest medicament.

 

  1.           Cum luaţi Efferalgan

Luaţi întotdeauna acest medicament exact aşa cum v-a spus medicul dumneavoastră sau farmacistul. Discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur.

Doza recomandată este de 1000 mg la fiecare 4-6 ore până la o doză maximă de 4 g pe zi. La nevoie administrarea se poate repeta după cel puţin 4 ore.

Doze maxime recomandate

Doza zilnică maximă nu trebuie depăşească 4 g (4 comprimate efervescente pe zi). De obicei, nu este necesară o doză de paracetamol mai mare de 3 g pe zi (3 comprimate efervescente pe zi). Totuşi, în cazul unor dureri intense, doza maximă poate fi crescută la 4 g zilnic (4 comprimate efervescente pe zi).

Mod şi frecvenţa administrării

Administrare orală.

Comprimatul efervescent se dizolvă complet într-un pahar cu apă şi se bea imediat. Nu mestecaţi sau înghiţiţi comprimatul.

Nu rupeţi comprimatul. Linia mediană nu este destinată ruperii comprimatului. Administrarea regulată evită fluctuaţiile intensităţii durerii sau febrei.

Grupe speciale de pacienţi

La pacienţii cu afectare renală severă intervalul minim între administrări va fi între 4 - 8 ore. Insuficienţă hepatică

La pacienţii cu insuficiență hepatică, doza trebuie redusă sau intervalul dintre administrări prelungit. Doza

maximă zilnică nu trebuie depășească 60 mg/kg şi zi (fără a depăși 2 g pe zi), în următoarele situații:

-       afectare hepatică cronică sau activă compensată, în special aceia care suferă de insuficienţă hepatocelulară ușoară până la moderată.

-         sindromul Gilbert (hiperbilirubinemie familială).

-         alcoolism cronic, malnutriţie cronică (rezerve scăzute de glutation hepatic).

-         deshidratare.

Vârstnici

În mod obişnuit nu este necesară ajustarea dozei la pacienţii vârstnici.

 

Dacă luaţi mai mult Efferalgan decât trebuie

Informaţi imediat medicul în caz de supradozaj sau intoxicaţie accidentală.

Simptomele: greaţă, vărsături, lipsa poftei de mâncare, paloare, indispoziţie şi transpiraţie abundentă, apar în primele 24 ore.

Ingestia acută a unei supradoze de paracetamol de 7,5 g sau mai mult la adulţi, sau 140 mg/kg la copii

poate avea o evoluţie fatală prin afectare gravă şi ireversibilă renală şi hepatică.

 

Dacă uitaţi luaţi Efferalgan

Nu luaţi o doză dublă pentru a compensa doza uitată.

Dacă   aveţi   orice   întrebări   suplimentare   cu   privire   la   acest   medicament,   adresaţi-vă   medicului dumneavoastră sau farmacistului.

 

  1.           Reacţii adverse posibile

Ca  toate  medicamentele,  acest  medicament  poate  provoca  reacţii  adverse,  cu  toate    nu  apar  la  toate persoanele.

Următoarele reacţii adverse au fost raportate după punerea pe piaţă a medicamentului, dar frecvenţa lor este necunoscută (care nu poate fi estimată din datele disponibile):

-         trombocitopenie (scăderea numărului plachetelor sanguine);

-         leucopenie (scăderea anormală a numărului celulelor albe);

-         neutropenie (scăderea numărului anumitor tipuri de celulelor albe);

-         diaree;

-         durere abdominală;

-         valori serice mari ale enzimelor hepatice;

-         şoc anafilactic (reacţie alergică bruscă de mare amploare care implică întregul organism);

-         edem Quincke;

-         reacţie de hipersensibilitate;

-         valori INR mici

-         valori INR mari;

-         urticarie;

-         eritem (înroşirea pielii);

-         erupţii trecătoare pe piele;

-         tensiune arterială mică (ca simptom al anafilaxiei);

-         pustuloză exantematoasă acută generalizată;

-         necroză epidermică toxică ;

-       sindrom  Stevens-Johnson  (reacţii  alergice,  inclusiv  erupţii  grave  pe  piele,  febră  şi  mărirea ganglionilor limfatici).

 

Raportarea reacţiilor adverse

Dacă  manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă  medicului  dumneavoastră sau farmacistului. Acestea includ orice reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. De asemenea, puteţi raporta reacţiile adverse direct  prin  intermediul  sistemului  naţional  de  raportare,  ale  cărui  detalii  sunt  publicate  pe  web-site-ul Agenţiei Naţionale a Medicamentului şi Dispozitivelor Medicale http://www.anm.ro. Raportând reacţiile adverse, puteţi contribui la furnizarea de informaţii suplimentare privind siguranţa acestui medicament.

 

  1.           Cum se păstrează Efferalgan

Nu lăsaţi acest medicament la vederea şi îndemâna copiilor.

Nu  utilizaţi  acest  medicament  după  data  de  expirare  înscrisă  pe  cutie  după  EXP.  Data  de  expirare  se referă la ultima zi a lunii respective.

Acest medicament nu necesită condiţii speciale de păstrare.

Nu aruncaţi niciun medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi farmacistul cum să aruncaţi medicamentele pe care nu le mai folosiţi. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.

 

  1.           Conţinutul ambalajului şi alte informaţii

Ce conţine Efferalgan

-         Substanţa activă este paracetamolul. Fiecare comprimat efervescent conţine paracetamol 1000 mg.

-       Celelalte  componente  sunt:  acid  citric  anhidru,  hidrogenocarbonat  de  sodiu,  carbonat  de  sodiu anhidru, sorbitol (E 420), docusat de sodiu, povidonă, zaharină sodică, benzoat de sodiu (E 211).

 

Cum arată Efferalgan şi conţinutul ambalajului

Comprimate efervescente, rotunde, plate, de culoare albă, cu o linie mediană pe una dintre feţe. Efferalgan este disponibil în cutie cu un tub din polipropilenă a câte 8 comprimate efervescente.

Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă şi fabricanţii

Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă

Bristol-Myers Squibb Kft.

1024 Budapesta, Lövőház u. 39

Ungaria

 

Fabricanţii

UPSA SAS

304 avenue du Docteur Jean Bru, 47000 Agen, Franţa

UPSA SAS

979 avenue des Pyrénées, 47520 Le Passage, Franţa

 

Acest prospect a fost revizuit în septembrie 2019.

... Citeste mai putin

Momentan nu sunt pareri. Parerea ta e importanta si pentru ceilalti! Ai folosit acest produs?

Spune-ti parerea

Scrie o parere
Efferalgan 1000mg x 8compr.eff

Efferalgan 1000mg x 8compr.eff

Ai nedumeriri sau vrei sa pui o intrebare despre acest produs? Intreaba FARMACISTUL FLPM

Utilizam datele tale in scopul trimiterii de comentarii. Pentru a citi mai multe informatii apasa aici.

stari gripale reducere febra scadere febra anti febra efferalgan

PRODUSE ASEMANATOARE CU Efferalgan 1000mg x 8compr.eff

newsletter