Coldrex junior 250mg/100mg/5mg * 2 blistere * 8 comprimate filmate

Producator:

14,40 RON tax incl.

Disponibilitate: In stoc

Comenzile cu acest tip de produs se pot achizitiona numai cu plata cu cardul, livrarea este disponibila doar in Bucuresti si Ilfov.

Cantitate:

Comenzi telefonice: 0374.471.155
ANMDMR Raporteaza o reactie adversa

Pagina actualizata la data de 27.11.2020

Acest medicament se poate elibera fara prescriptie medicala. Se recomanda citirea cu atentie a prospectului sau a informatiilor de pe ambalaj. Daca apar manifestari neplacute adresati-va medicului sau farmacistului.

Coldrex junior 250mg/100mg/5mg * 2 blistere * 8 comprimate filmate - Farmacia la pret mic


Reduce febra, amelioreaza durerea, desfunda nasul, amelioreaza durerea in gat, amelioreaza tusea producativa.

Pentru mai multe detalii consultati sectiunea de Prospect.


Produsul Coldrex junior 250mg/100mg/5mg * 2 blistere * 8 comprimate filmate face parte din categoria Medicamente fara prescriptie medicala. OTC - Medicamente de raceala si gripa, tuse. Pastile - Ameliorarea simptomelor - Coldrex junior 250mg/100mg/5mg * 2 blistere * 8 comprimate filmate

Tratamentul simptomatic al durerilor de intensitate uşoară-moderată din răceală şi gripă (de exemplu cefalee, dureri în gât), al stărilor febrile, congestiei mucoasei nazale, hipersecreţiei nazale şi tusei productive.

Prospect: Informaţii pentru utilizator 

COLDREX JUNIOR 250 mg/100 mg/5 mg comprimate filmate

Paracetamol/Guaifenezină/Clorhidrat de fenilefrină

  

Citiţi cu atenţie şi în întregime acest prospect, deoarece el conţine informaţii importante pentru dumneavoastră.

... Citeste mai mult

Luaţi întotdeauna acest medicament conform indicaţiilor din acest prospect sau indicaţiilor medicului dumneavoastră sau farmacistului.

-         Păstraţi acest prospect. S-ar putea fie necesar să-l recitiţi.

-         Întrebaţi farmacistul dacă aveţi nevoie de mai multe informaţii sau recomandări.

-       Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Acestea includ orice posibile reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. Vezi pct. 4.

-       Dacă după 3 zile nu simţiţi mai bine sau simţiţi mai rău, trebuie adresaţi unui medic.

 

Ce găsiţi în acest prospect

      1.        Ce este Coldrex Junior şi pentru ce se utilizează

  1.        Ce trebuie să știți înainte să luaţi Coldrex Junior

  2.        Cum să luaţi Coldrex Junior

  3.        Reacţii adverse posibile

  4.        Cum se păstrează Coldrex Junior

  5.        Conținutul ambalajului și alte informații 

  1.        Ce este Coldrex Junior şi pentru ce se utilizează 

Coldrex Junior este indicat pentru tratamentul simptomatic al durerilor uşoare spre moderate din răceală şi gripă (de exemplu dureri de cap, dureri în gât), al febrei, congestiei mucoasei nazale, hipersecreţiei nazale şi tusei productive, la adulţi şi copii cu vârsta peste 6 ani.

Conţine trei substanţe active:

-   paracetamol, care ameliorează durerea şi scade temperatura atunci când aveţi febră;

-   guaifenezină, un expectorant care fluidifică secreţiile respiratorii şi ameliorează tusea productivă;

-   clorhidrat de fenilefrină, un decongestionant, care desfundă nasul şi sinusurile, ajutându- vă respiraţi mai uşor.

  1.        Ce trebuie ştiţi înainte luaţi Coldrex Junior 

Coldrex Junior conţine paracetamol.

Dacă luaţi o cantitate prea mare de paracetamol puteţi afecta grav ficatul. 

Nu luaţi Coldrex Junior

-       dacă sunteţi alergic la paracetamol, guaifenezină, clorhidrat de fenilefrină sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament (enumerate la pct. 6);

-          dacă aveţi insuficienţă hepatică severă (inclusiv boală hepatică alcoolică) sau insuficienţă renală severă;

-         dacă luaţi alte decongestionante simpatomimetice;

-         dacă aveţi o tumoare la nivelul rinichilor (feocromocitom);

-         dacă aveţi glaucom cu unghi închis (presiune crescută la nivelul ochilor);

-         dacă aveţi hipertensiune arterială sau boală cardiacă;

-         dacă aveţi diabet zaharat;

-         dacă aveţi o tiroidă hiperactivă

-         dacă luaţi medicamente beta blocante, antidepresive triciclice;

-         dacă luaţi sau aţi luat în ultimele 14 zile inhibitori de monoaminooxidază (vezi punctul

Coldrex Junior împreună cu alte medicamente) pentru tratarea depresiei;

-       dacă luați orice alte medicamente pe bază de prescripţie medicală sau disponibile fără prescripţie medicală care conțin paracetamol pentru a trata durerea, febra, simptomele de răceală şi gripă, sau pentru a ajuta dormiţi.

Citiţi întotdeauna şi urmaţi instrucţiunile de pe ambalaj şi din acest prospect. Nu administraţi Coldrex Junior la copii cu vârsta sub 6 ani.

Dacă aflaţi în oricare dintre situaţiile mai sus menţionate nu luaţi Coldrex Junior şi adresaţi-vă medicului dumneavoastră. 

Atenţionări şi precauţii

Înainte luați Coldrex Junior, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului:

-         dacă suferiţi de boli de rinichi,

-         dacă suferiţi de boli de ficat,

-         dacă aveţi greutatea sub cea normală sau sunteţi subnutrit,

-         dacă consumaţi regulat alcool etilic în cantităţi mari,

Este posibil fie necesar evitaţi complet administrarea acestui medicament sau limitaţi cantitatea de paracetamol pe care o administraţi.

-         dacă suferiţi de afecţiuni ale vaselor de sânge ca de exemplu fenomenul Raynaud, care se poate manifesta sub formă de dureri la nivelul degetelor ca răspuns la frig sau stres,

-         infecţie gravă, aceasta mărind riscul apariţiei acidozei metabolice.

Simptomele acidozei metabolice includ: respiraţie adâncă, rapidă, dificilă; greaţă, vărsături; pierderea poftei de mâncare.

Contactaţi medicul imediat dacă aveţi o combinaţie a acestor simptome.

-        glaucom (tensiune crescută la nivelul ochilor)

-        feocromocitom (o tumoră în apropierea rinichilor)

-         dacă aveţi prostata mărită în volum sau dificultăţi de urinare,

-         dacă sunteţi gravidă, încercaţi rămâneţi gravidă sau alăptaţi.

 

Coldrex Junior împreună cu alte medicamente

Spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luați, aţi luat recent sau s-ar putea luați orice alte medicamente.

 Nu luaţi Coldrex Junior:

-          dacă luaţi beta blocante, utilizate pentru tratarea tulburărilor cardiace şi a hipertensiunii arteriale;

-          dacă luaţi sau aţi luat antidepresive denumite IMAO (inhibitorii de monoaminooxidază) în ultimele 2 săptămâni.

Evitaţi administrarea de Coldrex Junior împreună cu:

-         alte medicamente care conţin paracetamol;

Luaţi întotdeauna cea mai mică doză eficientă pentru a ameliora simptomele. 

Este necesară prudenţă şi se recomandă sfatul unui medic:

-       dacă urmaţi tratament de lungă durată cu antiepileptice (carbamazepină, fenobarbital, fenitoină, primidonă), rifampicină (antibiotic), preparate din plante care conţin sunătoare;

-         dacă luaţi antidepresive triciclice precum amitriptilina,

-         dacă luaţi warfarină sau alte medicamente pentru subţierea sângelui (anticoagulante);

-         dacă luaţi metoclopramidă sau domperidonă, pentru a trata greaţa şi vărsăturile;

-         dacă luaţi colestiramină, pentru scăderea cantităţii de grăsimi din sânge;

-         dacă luaţi medicamente pentru afecţiuni cardiace (de exemplu digoxină);

-        dacă luaţi beta blocante, utilizate pentru tratarea tulburărilor cardiace şi a hipertensiunii arteriale;

-         dacă luaţi medicamente care blochează sau stimulează senzaţia de foame.

 Dacă urmează vi se facă analize spuneţi medicului urmaţi tratament cu Coldrex Junior, deoarece paracetamolul poate influenţa valorile uricemiei determinate prin metoda acidului fosfotungstic şi ale glicemiei, prin metode oxidative.

Dacă simptomele persistă, adresaţi-vă medicului. 

Coldrex Junior împreună cu alimente şi băuturi

Evitaţi consumul băuturilor alcoolice în timpul tratamentului cu acest medicament.

Sarcina, alăptarea și fertilitatea

Dacă sunteţi gravidă sau alăptaţi, credeţi aţi putea fi gravidă sau intenţionaţi rămâneţi gravidă, adresaţi-vă medicului sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament. Coldrex Junior nu trebuie utilizat în timpul sarcinii sau alăptării, cu excepţia cazurilor în care medicul consideră acest lucru adecvat şi strict necesar.

Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor

Acest medicament determină ameţeală. Dacă sunteţi afectaţi de ameţeală în timpul tratamentului, nu conduceţi vehicule şi nu folosiţi utilaje.

Coldrex Junior conţine lactoză. Dacă medicul dumneavoastră v-a atenţionat aveţi intoleranţă la unele categorii de glucide, rugăm să-l întrebaţi înainte de a lua acest medicament. 

3.         Cum luaţi Coldrex Junior 

Utilizaţi întotdeauna acest medicament exact aşa cum este descris în acest prospect sau așa cum v-a spus medicul dumneavoastră sau farmacistul. Discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur.

Pentru administrare orală.

Înghiţiţi comprimatele filmate Coldrex Junior comprimate filmate cu apă.

Adulţi (inclusiv vârstnici) şi adolescenţi cu vârsta de 12 ani şi peste:

Doza recomandată este de 2 comprimate filmate Coldrex Junior. Doza se poate repeta la 4 ore, dacă este necesar, fără a se depăşi 8 comprimate filmate în 24 de ore.

Nu se administrează la intervale mai mici de 4 ore.

Nu continuaţi tratamentul mai mult de 7 zile. 

Copii între 6 si 12 ani:

Doza recomandată este de 1 comprimat Coldrex Junior. Doza se poate repeta la 4 ore, dacă este necesar, fără a se depăşi 4 comprimate filmate în 24 de ore.

Nu se administrează la intervale mai mici de 4 ore. Nu continuaţi tratamentul mai mult de 3 zile.

Copii cu vârsta sub 6 ani

Nu administraţi la copii cu vârsta sub 6 ani. Nu depăşiţi doza recomandată.

Dacă simptomele nu se ameliorează sau se agravează după 3 zile de tratament, adresaţi-vă medicului dumneavoastră. 

Dacă luaţi mai mult Coldrex Junior decât trebuie

Adresaţi-vă imediat medicului dumneavoastră şi spuneţi-i cu exactitate cât de mult aţi luat. Medicul dumneavoastră va sfătui ce faceţi.

Este important îl informaţi pe medicul dumneavoastră, chiar dacă nu aveţi niciun simptom. După ce o persoană ia prea mult paracetamol, există riscul de afectare hepatică gravă întârziată (leziuni hepatice).

Dacă uitaţi luaţi Coldrex Junior

Dacă aţi uitat luaţi o doză, luaţi alta imediat ce v-aţi amintit. Nu luaţi mai mult de o doză la fiecare 4 ore. Nu luaţi o doză dublă pentru a compensa doza uitată.

Dacă  aveţi  orice  întrebări  suplimentare  cu  privire  la  acest  medicament,  adresaţi-vă  medicului dumneavoastră sau farmacistului.

  1.           Reacţii adverse posibile

Ca toate medicamentele, acest medicament poate determina reacţii adverse, cu toate nu apar la toate persoanele. 

Reacţiile adverse sunt clasificate în funcţie de frecvenţă, utilizând următoarea convenţie:

Foarte frecvente: care afectează mai mult de 1 pacient din 10

Frecvente: care afectează mai puţin de 1 din 10 pacienţi

Mai puţin frecvente: care afectează mai puţin de 1 din 100 pacienţi

Rare: care afectează mai puţin de 1 din 1000 pacienţi

Foarte rare: care afectează mai puţin de 1 din 10000 pacienţi

Cu frecvenţă necunoscută: care nu poate fi estimată din datele disponibile

Substanţele active din Coldrex Junior sunt în general bine tolerate dacă sunt utilizate în dozele recomandate.

Paracetamolul a fost asociat ocazional cu erupţii cutanate şi alte manifestări alergice.

Guaifenezina poate determina disconfort abdominal şi diaree. Au fost raportate câteva cazuri de creştere a tensiunii arteriale, dureri de cap, ameţeli, disconfort abdominal şi diaree, insomnie şi palpitaţii datorită fenilefrinei. 

Reacţiile adverse rare pot include:

-  erupţii trecătoare pe piele şi alte alergii;

-  dispnee (raportată în asociere cu alte simptome de hipersensibilitate);

-  creşterea tensiunii la nivelul ochilor;

-  dificultăţi de urinare (retenţie urinară);

-  perceperea supărătoare a bătăilor inimii (palpitaţii). 

Reacţiile adverse foarte rare includ:

- scăderea numărului unor celule sanguine numite plachete (trombocitopenie);

- erupţii trecătoare pe piele şi alte alergii, inclusiv o reacţie alergică bruscă de mare amploare care implică întregul organism, numită anafilaxie;

- îngustarea căilor respiratorii datorită spasmului musculaturii (bronhospasm);

- afecţiuni ale ficatului;

- au fost raportate cazuri foarte rare de reacţii grave pe piele.

Reacţiile adverse cu frecvenţă necunoscută pot include:

 - creşterea tensiunii arteriale;

 - dureri de cap (cefalee);

 - senzaţie de ameţeală;

 - incapacitatea de a dormi (insomnie);

 - nervozitate

 - vărsături, greaţă;

 - diaree. 

Încetaţi mai luaţi Coldrex Junior şi consultaţi imediat medicul dacă observaţi următoarele reacţii adverse care sunt rare:

 - iritaţie a pielii, descuamare sau ulcere bucale;

 - erupţii cutanate şi alte alergii, inclusiv o reacţie alergică bruscă, de mare amploare care implică întregul organism, numită anafilaxie, uneori însoţită de dificultăţi de respiraţie,

 - pierderea vederii, care se poate datora unei tensiuni crescute anormal la nivelul ochilor. Această reacţie este foarte rară dar e mai probabil apară la persoanele care au glaucom.

 - bătăi rapide ale inimii sau senzaţie neobişnuită de bătăi rapide sau neregulate ale inimii (palpitaţii),

 - vânătaie inexplicabilă sau sângerare neaşteptată;

 - dificultate la urinare. Această reacţie e mai probabil apară la bărbaţii care au prostata mărită.

 - dacă anterior aţi avut dificultăţi de respiraţie când aţi luat aspirină sau alte antiinflamatoare nesteroidiene şi acum aveţi aceeaşi reacţie la acest medicament.

Raportarea reacţiilor adverse

Dacă  manifestaţi  orice  reacţii  adverse,  adresaţi-vă  medicului  dumneavoastră  sau  farmacistului. Acestea includ orice reacţii adverse nemenţionate în acest  prospect. De asemenea, puteţi raporta reacţiile  adverse  direct  prin  intermediul  sistemului  naţional  de  raportare,  ale  cărui  detalii  sunt publicate  pe  web-site-ul  Agenţiei  Naţionale  a  Medicamentului  şi  a  Dispozitivelor  Medicale http://www.anm.ro/.  Raportând  reacţiile  adverse,  puteţi  contribui  la  furnizarea  de  informaţii suplimentare privind siguranţa acestui medicament.

  1.          Cum se păstrează Coldrex Junior

Nu lăsaţi acest medicament la vederea şi îndemâna copiilor. 

Nu luaţi acest medicament după data de expirare înscrisă pe cutie și blister după „EXP”. Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.

A se păstra la temperaturi sub 25ºC, în ambalajul original. 

Nu aruncaţi niciun medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi farmacistul cum să aruncaţi medicamentele pe care nu le mai folosiţi. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea

  1.          Conţinutul ambalajului şi alte informaţii 

Ce conţine Coldrex Junior

-       Substanţele active sunt: paracetamol, guaifenezină şi clorhidrat de fenilefrină. Fiecare comprimat conţine paracetamol 250 mg, guaifenezină 100 mg şi clorhidrat de fenilefrină 5 mg.

-       Celelalte  componente  sunt:  nucleu:  lactoză,  celuloză  microcristalină,  amidon  de  porumb pregelatinizat,  amidon  de  porumb,  talc  purificat,  acid  stearic,  dioxid  de  siliciu  coloidal anhidru,  povidonă  K  25,  sorbat  de  potasiu;  film:  Opadry  (conţine  hipromeloză,  dioxid  de titan (E 171), macrogol 4000, lactoză monohidrat).

Cum arată Coldrex Junior şi conţinutul ambalajului

Coldrex Junior se prezintă sub formă de comprimate filmate, de culoare albă, în formă de capsulă, inscripționate pe una din feţe cu litera “B”.

Cutie cu 1 blister din PVC-PEJD-PVDC/Al a 8 comprimate filmate.

Cutie cu 2 blistere din PVC-PEJD-PVDC/Al a câte 8 comprimate filmate. Este posibil ca nu toate mărimile de ambalaj fie comercializate. Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă şi fabricanţii

Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă

HIPOCRATE 2000 S.R.L.

Prahova, nr. 6A, Sector 1, Bucureşti, România 

Fabricanţii

FAMAR S.A.

7, Anthoussa Avenue, 15344, Anthoussa Attiki, Grecia

SMITHKLINE BEECHAM, S.A. Avda.de Ajalvir, Km 2 500,

28806-Alcalá de Henares (Madrid), Spania 

Acest prospect a fost revizuit în februarie 2017.

... Citeste mai putin

Momentan nu sunt pareri. Parerea ta e importanta si pentru ceilalti! Ai folosit acest produs?

Spune-ti parerea

Scrie o parere
Coldrex junior 250mg/100mg/5mg * 2 blistere * 8 comprimate filmate

Coldrex junior 250mg/100mg/5mg * 2 blistere * 8 comprimate filmate

Ai nedumeriri sau vrei sa pui o intrebare despre acest produs? Intreaba FARMACISTUL FLPM

Utilizam datele tale in scopul trimiterii de comentarii. Pentru a citi mai multe informatii apasa aici.

simptome raceala raceala si gripa coldrex

PRODUSE ASEMANATOARE CU Coldrex junior 250mg/100mg/5mg * 2 blistere * 8 comprimate filmate

newsletter