Fervex adulti x 8 plicuri

Producator:
Disponibil doar in farmaciile fizice - Contact
ANMDMR Raporteaza o reactie adversa

Pagina actualizata la data de 04.04.2020

Acest medicament se poate elibera fara prescriptie medicala. Se recomanda citirea cu atentie a prospectului sau a informatiilor de pe ambalaj. Daca apar manifestari neplacute adresati-va medicului sau farmacistului.
Momentan, medicamentele OTC sunt disponibile doar in farmaciile fizice Farmacia la Pret Mic.

Fervex adulti x 8 plicuri - Farmacia la pret mic

Fervex adulti plicuri este un medicament destinat tratarii eficiente a simptomelor asociate rinitei alergice si vasomotorii, racelilor comune si gripei. 


CE ESTE Fervex “pentru adulți” ȘI PENTRU CE SE UTILIZEAZĂ?

Compoziţie

1 plic cu granule pentru soluţie orală conţine paracetamol 500 mg, acid ascorbic 200 mg şi maleat de feniramină 25 mg şi excipienţi: zahăr, acid citric anhidru, gumă arabică, zaharină sodică, aromă Antilles 87,5748 (ulei de lămâie, ulei de scorţişoară, extract de concentrat de rom, extract de vanilie, balsam de Peru, rezina benzoe, maltodextrina, guma arabică, glucoză, dioxid de siliciu (E551), butilhidroxianisol (E320), butilhidroxitoluen (E321)).

... Citeste mai mult

Grupa farmacoterapeutică: analgezice antipiretice; anilide; combinaţii.

Ambalaj

Cutie cu 6 plicuri a câte 13,1 g granule pentru soluţie orală.

Cutie cu 8 plicuri a câte 13,1 g granule pentru soluţie orală.

Indicaţii terapeutice

Tratamentul simptomatic al răcelilor comune, rinitelor alergice şi vasomotorii, stărilor gripale (pentru ameliorarea strănutului, secreţiei nazale apoase, inflamaţiei mucoaselor nazală şi sinusală, febrei, durerilor de cap şi musculare).

Tratamentul cu antibiotice poate fi necesar în cazul apariţiei infecţiilor bacteriene.

... Citeste mai putin
Produsul Fervex adulti x 8 plicuri face parte din categoria OTC - Medicamente fara prescriptie - Raceala, gripa si tuse - Ameliorarea simptomelor - Fervex adulti x 8 plicuri

Indicații terapeutice

- tratamentul cu antibiotice poate fi necesar în cazul apariţiei infecţiilor bacteriene;

- tratamentul simptomatic al răcelilor comune, rinitelor alergice şi vasomotorii, stărilor gripale (pentru ameliorarea strănutului, rinoreei, congestiei nazale şi sinusale, febrei, cefaleei şi durerilor musculare).

Contraindicații

- dacă prezentați hipersensibilitate la fenacetină, paracetamol sau alte antiinflamatoare; hipersensibilitate la feniramină sau alte antihistaminice; hipersensibilitate la oricare dintre excipienţii produsului;

... Citeste mai mult

- dacă aveți deficit de glucozo-6-fosfat-dehidrogenază;

- în situația în care suferiți de insuficienţă renală severă;

- dacă vă confruntați cu tulburări uretro-prostatice cu risc de retenţie urinară, predispoziție la glaucom cu unghi închis sau glaucom cu unghi închis;

- dacă aveți glaucom cu unghi deschis si insuficiență hepatocelulară;

- tratament simultan cu inhibitori de monoaminooxidază non-selective;

- dacă ați fost diagnosticat cu litiază renală oxalocalcică - doze mari – 1 g acid ascorbic pe zi, timp îndelungat -;

- acest medicament este contraindicat copiilor cu vârsta mai mică de 15 ani.

... Citeste mai putin

Fervex “pentru adulţi”

Granule pentru soluţie orală

În acest prospect găsiţi:

1. Ce este Fervex “pentru adulţi” şi pentru ce se utilizează?

2. Înainte de a utiliza Fervex “pentru adulţi”

3. Cum se utilizează Fervex “pentru adulţi”

4. Posibile efecte nedorite cu Fervex “pentru adulţi”

5. Cum se păstrează Fervex “pentru adulţi”?


Deținător al autorizaţiei de punere pe piaţă

... Citeste mai mult

BRISTOL-MYERS SQUIBB Kft.

1024 Budapesta, Lövőház u. 39, Ungaria

Producători

UPSA SAS

979 avenue des Pyrénées, 47520 Le Passage, Franţa

UPSA SAS

304 avenue du Docteur Jean Bru, 47000 Agen, Franţa

1. CE ESTE Fervex “pentru adulți” ȘI PENTRU CE SE UTILIZEAZĂ?

Compoziţie

1 plic cu granule pentru soluţie orală conţine paracetamol 500 mg, acid ascorbic 200 mg şi maleat de feniramină 25 mg şi excipienţi: zahăr, acid citric anhidru, gumă arabică, zaharină sodică, aromă Antilles 87,5748 (ulei de lămâie, ulei de scorţişoară, extract de concentrat de rom, extract de vanilie, balsam de Peru, rezina benzoe, maltodextrina, guma arabică, glucoză, dioxid de siliciu (E551), butilhidroxianisol (E320), butilhidroxitoluen (E321)).

Grupa farmacoterapeutică: analgezice antipiretice; anilide; combinaţii.

Ambalaj

Cutie cu 6 plicuri a câte 13,1 g granule pentru soluţie orală.

Cutie cu 8 plicuri a câte 13,1 g granule pentru soluţie orală.

Indicaţii terapeutice

Tratamentul simptomatic al răcelilor comune, rinitelor alergice şi vasomotorii, stărilor gripale (pentru ameliorarea strănutului, secreţiei nazale apoase, inflamaţiei mucoaselor nazală şi sinusală, febrei, durerilor de cap şi musculare).

Tratamentul cu antibiotice poate fi necesar în cazul apariţiei infecţiilor bacteriene.

2. ÎNAINTE DE A UTILIZA Fervex “pentru adulţi”

Nu utilizaţi Fervex “pentru adulţi”:

- Dacă sunteţi alergic la paracetamol, fenacetină sau alte antiinflamatoare, feniramină sau alte antihistaminice sau la oricare dintre componenţii produsului;

- Dacă aveţi un deficit de glucozo-6-fosfat-dehidrogenază;

- Dacă suferiţi de insuficienţă renală severă (riscul de efecte nedorite renale poate fi crescut în cazul administrării prelungite de doze mari);

- Dacă aveţi tulburări uretro-prostatice cu risc de retenţie urinară;

- Dacă suferiţi de glaucom cu unghi închis sau predispoziţie la glaucom cu unghi închis; glaucom cu unghi deschis;

- Dacă suferiţi de insuficienţă hepatocelulară;

- Dacă sunteţi în tratament concomitent cu inhibitori de monoaminooxidază (IMAO) non-selective Dacă suferiţi de litiază renală oxalocalcică (doze mari – 1 g acid ascorbic pe zi, timp îndelungat);

- Dacă aveţi vârsta sub 15 ani.

Acordaţi atenţie utilizării produsului Fervex “pentru adulţi”

Nu depăşiti dozele indicate şi consultaţi medicul dacă acest lucru s-a întamplat accidental. Dacă apar reacţii alergice, tratamentul va fi întrerupt imediat.

Nu combinaţi Fervex “pentru adulţi” cu alte medicamente (de exemplu, barbiturice, carbamazepină, hidantoină, rifampicină, sulfinpirazonă, contraceptive estro-progestative, antifungice, doxorubicină, izoniazidă, mercaptopurină, metotrexat, săruri de aur, barbiturice, primidonă, anticoagulante cumarinice, antiinflamatoare nesteroidiene, ciclosporină, agonişti morfinici, antiacide, cărbune activat, anticolinergice, fenicoli, sultopridă, IMAO, deprimante ale SNC, atropină, fenitoină, deferoxamină) fără să vă consultaţi medicul sau farmacistul.

Pentru a evita potenţiale interacţiuni între diferitele medicamente, trebuie ca dumneavoastră să informaţi precis medicul dumneavoastră sau farmacistul dacă aţi luat sau luaţi şi alte medicamente.

Nu folosiţi Fervex “pentru adulţi” dacă suferiţi de boli renale, fără să aveţi avizul medicului. Nu lăsaţi Fervex “pentru adulţi” la îndemâna copiilor.

Datorită conţinutului în zahăr, trebuie avută o grijă deosebită cu acest medicament în caz de diabet, intoleranţă la fructoză, glucoză sau malabsorbţia galactozei, deficienţă de zaharază- izomaltază (o boală genetică rară).
Este necesară prudenţă în cazul administrării la vârstnici.

Vă rugăm să întrebaţi medicul dumneavoastră dacă sunteţi sau aţi fost în una din aceste situaţii.

Utilizarea Fervex “pentru adulţi” cu alimente sau băuturi:

Nu consumaţi alcool, medicamente sau alimente ce conţin alcool în timpul tratamentului cu
Fervex “pentru adulţi”.

Sarcina

Întrebaţi medicul dumneavoastră sau farmacistul înainte de a utiliza orice medicament.
Spuneţi medicului dumneavoastră dacă sunteţi însărcinată sau intenţionaţi să rămâneţi însărcinată.

Datorită absenţei studiilor pe animale şi la om, riscul este necunoscut. În consecinţă, ca o măsură de precauţie, acest medicament nu trebuie administrat în timpul sarcinii sau în perioda de alăptare.

Alăptarea

Întrebaţi medicul dumneavoastră sau farmacistul înainte de a utiliza orice medicament în timpul alăptării.

Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor

Datorită efectelor adverse pe care le are (de exemplu somnolenţă, sedare, stare confuzională, ameţeală, tulburări de acomodare a vederii etc.), produsul poate influenţa capacitatea de a conduce autovehicule sau de a folosi utilaje.

Informaţii importante privind excipienţii din Fervex “pentru adulţi”

Acest medicament conţine 11,5 g de zahăr pe plic, cantitate ce trebuie luată în calcul la consumul zilnic.

Utilizarea altor medicamente cu Fervex “pentru adulţi”

Informaţi medicul sau farmacistul dacă luaţi sau aţi luat recent orice alt medicament, chiar şi din cele eliberate fără prescripţie medicală.

3. CUM SE UTILIZEAZĂ Fervex “pentru adulți” ?

Adulţi (cu vârsta peste 15 ani): 1 plic Fervex “pentru adulţi” de 2-3 ori pe zi. Intervalul între administrări trebuie să fie de cel puţin 4 ore.

Dacă suferiţi de insuficienţă renală severă (clearanceul creatininei <10 ml/min), intervalul între administrări trebuie să fie de cel puţin 8 ore.

Plicurile se administrează cu o cantitate suficientă de apă rece sau fierbinte.

Pentru tratamentul stărilor gripale, este preferabilă administrarea acestui medicament cu apă fierbinte, seara, din momentul apariţiei primelor simptome.

Informaţi medicul dumneavoastră sau farmacistul dacă starea de rău continuă şi după 5 zile de tratament. Medicul dumneavoastră vă va informa cât va dura tratamentul cu Fervex “pentru adulţi”.

Dacă aveţi impresia că efectul lui Fervex “pentru adulţi” este prea puternic sau prea slab întrebaţi medicul dumneavoastră sau farmacistul.

Dacă aţi utilizat mai mult Fervex “pentru adulţi” decât ar trebui:

Dacă aţi utilizat mai mult Fervex “pentru adulţi” decât trebuie, anunţaţi imediat medicul dumneavoastră sau farmacistul.

Dacă aţi uitat să utilizaţi Fervex “pentru adulţi”

Nu luaţi o doză dublă pentru a compensa doza pe care aţi uitat să o luaţi. Luaţi doza următoare când vă amintiţi şi continuaţi tratamentul.

4. POSIBILE EFECTE NEDORITE CU Fervex “pentru adulţi”

Ca toate medicamentele, Fervex “pentru adulţi” poate provoca efecte nedorite:

- Sedare, somnolenţă, uscăciunea gurii, tulburări urinare, tulburări de acomodare a vederii la distanţă), stare confuzională, agitaţie la pacienţii vârstnici, tensiune arterială scăzută la poziţia “stat în picioare”, ameţeală, scăderea memoriei şi capacităţii de concentrare;

- Rare cazuri de trombocitopenie (scăderea sub nivel normal al unor elemente sanguine- plachete, care au rol în procesul de coagulare a sângelui manifestată prin sângerări neobişnuite şi apariţia de hematoame), anemie hemolitică (scăderea sub nivel normal al unor elemente sanguine- hematii, manifestată prin stare de oboseală şi slăbiciune neobişnuite), agranulocitoză (manifestată prin febră cu sau fără frisoane, ulceraţii sau pete de culoare albă la nivelul buzelor sau mucoasei bucale, ulceraţii la nivelul faringelui);

- în cazuri mai rare, mâncărime la nivelul pielii, roşeaţa pielii, urticarie, când trebuie oprit tratamentul şi anunţat medicul.

Informaţi medicul dumneavoastră sau farmacistul despre orice alte efecte nedorite care au aparut in cursul tratamentului, si nu au fost mentionate in acest prospect.

5. CUM SE PĂSTREAZĂ Fervex “pentru adulți”?

A nu se utiliza după data de expirare înscrisă pe ambalaj.

A se păstra la temperaturi sub 25°C, în ambalajul original. A nu se lăsa la îndemâna copiilor.

Data ultimei verificări a prospectului

Decembrie, 2015

... Citeste mai putin

Momentan nu sunt pareri. Parerea ta e importanta si pentru ceilalti! Ai folosit acest produs?

Spune-ti parerea

Scrie o parere
Fervex adulti x 8 plicuri

Fervex adulti x 8 plicuri

Fervex adulti plicuri este un medicament destinat tratarii eficiente a simptomelor asociate rinitei alergice si vasomotorii, racelilor comune si gripei. 

Utilizam datele tale in scopul trimiterii de comentarii. Pentru a citi mai multe informatii apasa aici.

raceala simptome raceala Ameliorarea simptomelor Fervex adultim infectii ORL stari gripale raceala si gripa
newsletter